14.8.2014
Protože jak se znám, zase na chvíli začnu přidávat
články a moje info se ztratí v nekonečnu...

S-D - 1

1. února 2011 v 23:05 | Phyridis |  Sekty - Scientolobie - Dianetika
Scientologická církev tvrdí, že je užitou náboženskou filozofií, která zná technicky duševní péče. Členové této údajné Církve patří už mnoho let k nejpochybnějším skupinám v oblasti takzvaných náboženství mládeže.

Scientologická církev se ve svých četných knihách představuje jako světová náboženská společnost, která se zabývá studiem lidského ducha. Zároveň však tvrdí, že min. 20 % lidské populace je duševně nemocných. Scientologie se považuje za církev, která má patent na zaručení lidských práv a míru, řešení výchovných problémů i boje proti drogám a zneužití psychiatrie. Název scientologie je odvozen z latinského slova scire (vědět) a z řeckého logos (nauka). Tuto církev založil v roce 1952 Američan Ron Hubbard, který psal v době svého mládí sci-fi romány. Dnes provozují scientologové 466 poboček v 54 zemích s asi sedmi miliony členů. Od roku 1990 působí také v České republice. Patří k nejvlivnějším organizacím na světě, mimo jiné i proto, že v jejich řadách jsou vůbec nejsilněji zastoupeny filmové hvězdy v čele s Tomem Cruisem, Johnem Travoltou a Dustinem Hoffmanem.

A co vlastně scientologové hlásají? Ron Hubbard popsal svou metodu zvládání životních potíží v knize Dianetika - moderní věda duševního zdraví (1977). Dianetika je technika zaměřená na tělo a používá se k tomu, aby odstranila nemoci, nežádoucí pocity, nesprávné city, bolest atd. Principy dianetiky se dají vysvětlit přibližně takto: člověk je duchovní bytost s nevídanými možnostmi, které jsou ovšem blokovány různými traumatickými zážitky z minulého života. Ty je však nutno odbourat. Základem je kurz ve formě otázek a odpovědí, tzv. auditing s pomocí E-metru (měřič odporu kůže). Prvním krokem je bezplatný osobnostní test, tzv. Oxfordský test osobnosti, který obsahuje 200 otázek typu: "jste někdy smutní a nevíte proč?" Světoznámí psychologové tento test hodnotí jako účelově sestavený dotazník pro zjišťování negativních a neurotických rysů osobnosti, pocitů méněcennosti, viny a úzkosti. Trik spočívá v tom, že každý, kdo scientologický Oxfordský test dostane a odešle ho do Dianetického centra, obdrží odpověď, že by se měl léčit ze svých úzkostí, které brání jeho schopnostem. Ten, kdo se dokáže vyprostit z pout, jimiž jeho psychiku svazuje tělesná schránka, dostává se do tzv. stavu "clear", což znamená čistý. Osoba, která toho dosáhne, může počítat s IQ vyšším než 135. Než se však stanete "clear", musíte absolvovat dlouhou řadu kurzů a auditingů, což je druh psychoterapie, prováděné auditorem, tedy členem církve, který se na svou funkci vyškolí za 2 roky, ale své vzdělání musí stále doplňovat, protože ještě není "clear". Pokud se po nekonečné sérii auditingů přece jen dostane, získá moc "superčlověka" tzv. OT (operačního téthana), tzn. dokáže zastavit čas, odhmotnit se a číst myšlenky. Možnosti jsou zcela neomezené.

Věc má ovšem háček - za všechny kurzy i auditingy se platí (poplatek v Dianetickém centru v Praze - Krči se pohybuje od 3000-8000 Kč). Auditingy, jimiž se do stavu OT propracujete, vyjdou zhruba na 300 tisíc dolarů, tedy téměř 1 milion korun. Největší nebezpečí však spočívá v tom, že informace, které sekta při auditingu získá, soustřeďuje do ústředí sekty tzv. Odboru speciálních aktivit v Los Angeles a je prokázáno, že přiznání získaná při sezeních slouží sektě při burzovních spekulacích a k proniknutí do Světové banky či Mezinárodního měnového fondu. Nevyjasněné jsou také metody hospodářské organizace scientologů nazvané World Institute of Scientology Enterprise, která řídí tisíce podniků po celém světě. Sektu zkoumá italská, kanadská a španělská policie a v některých státech byla tato církev dokonce zakázána, protože už dohnala několik desítek lidí k sebevraždě tím, že je nutila absolvovat další a další kurzy, a tito lidé už neměli prostředky, kterými by tyto kurzy zaplatili.

Zdroj: http://referaty-seminarky.sk
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tomáš Urbánek Tomáš Urbánek | E-mail | 25. července 2011 v 23:49 | Reagovat

tzv. auditing s pomocí E-metru (měřič odporu kůže).
Můžeš prosím tě tohle prokázat, když to píšeš? DC jsem již navštívil a absolvoval kurz, tenhle přístroj nikdo nezná natož aby ho používal, a většina toho tvého článku je založená na domněnkách....

2 Phyridis Phyridis | 1. srpna 2011 v 18:02 | Reagovat

Ráda bych upozornila, že toto je pouze zkopírovaný článek, abych o tom měla nějáké informace pro případ, že by je někdo okamžitě potřeboval. Tuto seminární práci můžeš nalézt na adresu uvedenou za slovem "zdroj".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama