14.8.2014
Protože jak se znám, zase na chvíli začnu přidávat
články a moje info se ztratí v nekonečnu...

SJ - 1

1. února 2011 v 22:58 | Phyridis |  Sekty - Svědci Jehovovi
Svědkové Jehovovi nebo také Jehovisté, kteří se považují za viditelnou Boží organizaci, věří, že jsou jedinou pravou náboženskou společností. Tvrdí, že jsou univerzálním Božím náboženstvím. Jejich učení se zásadně odlišuje od teologie křesťanských církví. Svědkové Jehovovi si činí nárok, že každé slovo svého učení zdůvodní biblí, přitom některá místa v bibli mění nebo překrucují. Svůj dnešní překlad bible nazývají Překlad nového světa. Zároveň však přiznávají, že bible sama nestačí. Člověk potřebuje pomoc lidí, kteří se oddali Jehovovi jako ochotné nástroje a přijali jeho ducha. Tito lidé, jakožto Řídící sbor a Biblická a traktátní společnost Strážná věž, bdí nad učením a oznamují příslušný vývoj prostřednictvím čtrnáctideníků Strážná věž a Probuďte se.

Zásadou učení je, že v roce 1914 byl Ježíš Kristus dosazen jako král v nebi a bude kralovat se 144 tisíci vyvolenými. Všichni ostatní, kteří stojí na straně Boží, tedy na straně Svědků Jehovových, se stanou "lidmi podobným ovcím" a budou navěky žít v ráji na zemi.

Hnutí je řízeno centralisticky a teokraticky úřadujícím prezidentem, který je volen na celý život. Členem Svědků Jehovových se člověk stává křtem dospělých, jenž se provádí ponořením do vody. Křest nemá žádný svátostní charakter, nýbrž pouze symbolizuje bezpodmínečnou oddanost Jehovovi. Památka poslední večeře se slaví jednou ročně v den, kdy to určí vedení, na památku Kristovy smrti. Život Svědků Jehovových je přesně řízen a musí být podřízen kazatelské službě a hlásání.

Týdně je předepsáno pět schůzek a neustálé studium bible a vlastních publikací. Účast na politických a kulturních podnicích je zakázána, stejně jako slavení mnoha svátků. Už malé děti jsou připravovány na budoucí život Svědků, tzn. mají zakázáno slavit vlastní narozeniny, Vánoce, Velikonoce nebo Den matek, protože jsou to údajně pohanské svátky. Školním dětem je jako nemorální a nemravné zakázáno účastnit se mimoškolních nepovinných aktivit, které škola podporuje.

Zásadní důležitost pro Svědky Jehovovi má tzv. kazatelské dílo království skrze "službu dům od domu", pro které platí provádět misie v každé městské čtvrti, každé ulici, v každém domě. K tomu jsou Svědkové Jehovovi intenzívně školeni v Teokratické škole kazatelské služby i knihou Rozhovory na základě Písma. Prostřednictvím Zprávy kazatelské služby se provádí kontrola, kolik knih, brožur, nových exemplářů Strážné věže a Probuďte se bylo rozdáno a kolik hodin kazatelské služby bylo absolvováno.

Svědkové Jehovovi důsledně odmítají krevní transfúze (i v případě ohrožení života), protože je to prý protibiblické a tudíž zakázané. K tomuto účelu nosí Svědkové u sebe dokument k lékařskému ošetření ve formě průkazu, ve kterém stojí: "V žádném případě si nepřeji, aby mi byly podány krevní transfúze (krev, koncentrát červených krvinek, plazma, bílé krvinky a krevní destičky), i kdyby je lékaři považovali za nezbytnou pro zachování mého života nebo mého zdraví."

Učení Strážné věže oslovuje mnoho lidí, kteří jsou v nějaké krizové nebo problémové situaci a nevidí žádné řešení. Kdo se nedrží předpisů, které jsou bedlivě přezkoumávány Biblickou a traktátní společností Strážná věž, může být ze sekty vyloučen. Vyloučení se rovná zavržení, protože tento člověk opouští jedinou organizaci, která ho může uchránit Božího hněvu.

Zdroj: http://referat-seminarky.sk
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama